Smart Tutor- aplikacja do nauki matematyki E8, matura

Smart Tutor logo

TOP WSKAZÓWKI DLA ÓSMOKLASISTÓW

TOP WSKAZÓWKI DLA ÓSMOKLASISTÓW, które pomogą Ci powtórzyć cały materiał i efektywnie wykorzystać czas, który pozostał do maja.
Co zrobić by dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, jak się uczyć podwyższyć swój wynik?

1. Rozplanuj czas i naukę

Ważne jest, aby stworzyć plan nauki, który pozwoli Ci na systematyczną naukę. Podziel czas, który pozostał na mniejsze jednostki np. dni i  przyporządkuj konkretne zagadnienia egzaminacyjne, które musisz opanować, a następnie ilość zadań z zagadnienia, które trzeba rozwiązać żeby opanować całość. Po zakończeniu każdego zagadnienia zaplanuj jego powtórkę.

2. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Brak wystarczającej ilości czasu na przygotowanie się, zwiększa prawdopodobieństwo stresu przed egzaminem i sprawi, że będzie trzeba szybko przetworzyć dużą ilość informacji, co może wpłynąć negatywnie na Twoją zdolność do przyswojenia wiedzy.

To również utrata cennych źródeł informacji i wskazówek, brak możliwości uzyskania wsparcia od nauczyciela, sprawdzenia swojej wiedzy czy skonsultowania się z innymi uczniami. 

3. Rozwiązuj dużo zadań, matematyka wchodzi przez rękę

Im więcej zadań rozwiążesz tym lepiej poznasz powtarzalną strukturę egzaminu, sposób konstruowania zadań i układ odpowiedzi, a przede wszystkim poćwiczysz zakres materiału, który z dużym prawdopodobieństwem pojawi się na egzaminie. Dzięki temu arkusz, który zobaczysz w maju nie będzie dla Ciebie niespodzianką. 

4. Modyfikuj zadania egzaminacyjne z poprzednich lat i rozwiązuj je, baw się matmą

Zmieniaj wartości liczb w zadaniach, tak aby wymagały one od Ciebie wykonania dodatkowych działań matematycznych. Na przykład, jeśli zadanie wymagało dodawania dwóch liczb, możesz zmienić liczby na takie, które wymagają dodawania i odejmowania. Spróbuj przetworzyć zadania na inne formy, takie jak zagadki, łamigłówki lub gry logiczne. Na przykład, zamiast zadań z geometrii, spróbuj stworzyć układankę z kawałków papieru reprezentujących różne kształty.

5. Spisz wzory, które trudno zapamiętać i naucz się je wyprowadzać

W stresie możesz zapomnieć wzoru niezbędnego do rozwiązania zadania, dlatego umiejętność samodzielnego wyprowadzania jest tu niezbędna. Wypisz wzory, które są dla Ciebie trudne i ważne, a wyprowadzenie ich sprawi, że lepiej je zapamiętasz. Dzięki wyprowadzeniu nie wkuwasz na pamięć tylko uczysz się w jaki sposób zasady matematyczne i wzory są ze sobą powiązane, co umożliwia lepsze zrozumienie dziedziny matematyki.

6. Korzystaj z bezpłatnych live i webinariów

Ważne jest również urozmaicenie źródeł nauki, zapewne korzystasz już z książek i ćwiczeń, uczysz się indywidualnie lub w grupie. Warto rozważyć też udział w zajęciach online, które mogą pomóc w zrozumieniu trudnych zagadnień. Można wziąć w nich udział z dowolnego miejsca, co pozwala na naukę w dogodnym czasie i bez konieczności wychodzenia z domu.

7.Ucz się w różnych miejscach, stymulujesz wtedy swój mózg

Uczenie się w jednym miejscu przez dłuższy czas może prowadzić do monotonii i utraty koncentracji. Często powtarzana zasada stałego i cichego miejsca nauki, nie mam poparcia w badaniach nad efektywnym uczeniem się. Wystarczy niewielka zmiana, np. nauka raz w pokoju, raz na ławce, a raz na balkonie. Zróżnicowanie miejsc do nauki tworzy dodatkowy obszar w pamięci, o który może się zahaczyć przyswajana przez nas informacja.

8. Nastaw się pozytywnie

Pozytywne nastawienie ułatwia skoncentrowanie na zadaniu, a wtedy wyniki będą lepsze. Twój umysł nie koncentruje się na tym co Cię stresuje, tylko otwiera się na nową wiedzę i umiejętności, wtedy nauczysz się więcej i zapamiętasz lepiej. Wiara w swoje możliwości i pozytywne podejście, zazwyczaj gwarantuje lepsze wyniki.

9. Wysypiaj się i zaplanuj naukę tak by został czas na przyjemności

Odpowiedni odpoczynek i zdrowy tryb życia są ważne również w procesie przygotowania się do egzaminu, nie zaniedbuj swoich potrzeb. A co najważniejsze, po ciężkiej pracy, zaplanuj sobie nagrodę z wysyłek. Wiedząc, że po zakończeniu nauki czeka na Ciebie przyjemność, łatwiej będzie Ci skupić się na zadaniu i wytrwać w nauce. Dzięki temu możesz cieszyć się swoimi ulubionymi zajęciami bez poczucia winy czy stresu związanego z nierozwiązaniem zadań czy nieprzygotowaniem się do egzaminu.

Pamiętaj też, że każdy uczeń ma swoje indywidualne potrzeby i sposoby uczenia się, więc warto dostosować powyższe wskazówki do swoich indywidualnych potrzeb i stylu nauki.

ZDASZ TO!

Najnowsze wpisy na naszym Blogu

Sprawdź nasze najnowsze artykuły związane z Egzaminem ósmoklasisty oraz maturą.

Sam decydujesz kiedy i gdzie się uczysz

Co o aplikacji mówi Natalia- nauczycielka

Co o aplikacji mówi Paweł- nauczyciel